Modrý život

J. Foglar, Přístav volá:

…Jiří byl udivený.
„Čemu říkáš Modrý život? Je to zase nějaký tvůj nápad, o kterém jsem ještě neslyšel?“
„Ale není to nic zvláštního,“ pravil odmítavě Láďa. „Pokusím se ti to vysvětlit. Snad víš, že se o aristokratech říká, že mají modrou krev?“
„Ano, to vím,“ přisvědčil Jiří poněkud rozpačitě. „Ale jak to spolu souvisí?“
„Velmi dobře,“ hovořil dále Láďa. „Snažím se žít jako aristokrat. Praví a správní aristokraté jsou a byli přece lidé vzácných a krásných vlastností, pro které byli právě do šlechtického stavu povyšováni. Nu – a já chci být takový aristokrat. Ne z nějakého děděného šlechtického titulu, který by na mě přešel bez mé zásluhy, ale abych si ho zasloužil vším, co dělám. A tak jsem si utvořil takový vzorný Modrý život a snažím se jím žít.“

Podmienky

Jeden mesiac (30dní)  som sa snažil žiť čo najlepšie podľa 7 pravidiel Modrého života a  nezískal som viac ako 30 bielych políčokOd splnenia podmienok výzvy prijmem predsavzatie – každý pondelok budem opäť plniť Modrý život, aby som sa udržal v modrej kondícii.

Popis

Začni aj ty žiť Modrý život a každý deň sa snaž splniť všetkých týchto 7 predsavzatí. Priprav si alebo si stiahni tabuľku na celý mesiac, a každý deň večer si vyfarbi modrou farbou políčka, ktoré si za tento deň splnil. Snaž sa stále zlepšovať, aby si mal čím viac políčok v tabuľke modrých.

1. Ranné cvičenie
Ráno budeš poctivo cvičiť najmenej štvrť hodiny. (ak sa ti to niekedy nepodarí pre nedostatok času, môžeš cvičiť v priebehu toho istého dňa).

2. Čistenie zubov
Ráno a večer si poriadne vyčistíš zuby.

3. Umývanie sa studenou vodou
Umyješ sa celý studenou vodou. Najprv sa však natrénuj umývaním tváre a krku a postupne pridaj aj celé telo.

4. Slušné rozprávanie
Nepovieš v priebehu dňa ani jedno hrubé či dokonca neslušné slovo. Túto úlohu si vyfarbi až na konci dňa.

5. Čestné jednanie
Neurobíš nič nečestného – nebudeš klamať, nikoho neurazíš, nikomu ani slovom neublížiš, nepoškodíš žiadny majetok, či už verejný alebo osobný. Aj túto úlohu si vyfarbi až na konci dňa.

6. Dobrý skutok
Každý deň vykonáš aspoň jeden, hoci aj malý dobrý skutok, tak ako sa patrí na riadneho skauta. Pomohol si doma, v škole, v krúžku alebo na družinovke? Ponúkol si sa dobrovoľne alebo ťa musel niekto nútiť? Pomohol si radou, skutkom alebo milým úsmevom a prijemným slovom? 

7. Radostný zážitok
Každý deň sa pokúsiš zažiť niečo radostné – prečítaš si kúsok obľúbenej knižky, zabavíš sa s dobrými kamarátmi, dozvieš sa nejakú dobrú správu, niekto o tebe povie niečo pekné, v škole dostaneš dobrú známku, prežiješ krásnu a zaujímavú výpravu alebo schôdzku so svojou družinou alebo oddielom a pod.

Pridaj komentár